Zestawy xenonów i ich zastosowanie

Nowoczesne samochody wyjeżdżające z salonów zostały wyposażone w wiele wizualnych dodatków, które przykuwają uwagę. Mowa między innymi o lampach xenonowych, które w większości modeli pojawiają się seryjnie, bądź istnieje opcja dopłaty, aby wyposażyć w nie nowe auto. Jednak w przypadku samochodów poruszających się po drogach sprawa już nie jest taka łatwa.

Xenony są popularne

hid xenonOczywiście są na rynku dostępne zestawy oświetlenia do samodzielnego montażu, trzeba mieć jednak dość dużą wiedzę na ten temat, aby wybrać oryginalne xenony, a nie chińskie podróbki. Niedostosowane lampy do żarówek xenonowych muszą najpierw zostać całkowicie wymienione, aby samochód mógł posiadać homologację. Dopiero wtedy można zacząć się rozglądać za dość drogimi elementami składowymi. Hid xenon do samochodu cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że sama wymiana żarówek i wyposażenie się w przetwornicę. Dobre żarniki to wydatek co najmniej kilkuset złotych, są natomiast bardzo wytrzymałe – nawet do kilku lat bez awarii. W porównaniu z tradycyjnymi lampami xenony dają jaśniejszą barwę światła, co wpływa na bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza podczas jazdy po zmroku. Oczy kierowcy na długich trasach mniej się męczą, a jednocześnie są bardziej skupione na drodze i oznakowaniu. Warto jednak dodać, że wymiana żarników i instalacja przetwornicy nie wystarczy.

hid xenonPotrzebne są systemy, które utrzymają lampy w czystości i zagwarantują odpowiedni poziom nakierunkowania lamp, by nie świeciły kierowcom jadącym z naprzeciwka prosto w oczy. Mowa o układzie spryskiwaczy, który usunie zabrudzenia rozpraszające wiązkę światła oraz układ samopoziomowania. Ma on na celu dostosowanie wysokości lamp do droga, stylu jazdy oraz wysokości pojazdu. Dzięki temu można uzyskać pełną homologację oraz przejść przegląd. Tylko w tym przypadku jest to całkowicie zgodne z prawem. Jeśli posiadamy model, który pojawił się w późniejszych wersjach z xenonami nie zaszkodzi przełożyć instalację, bądź zakupić takową u producenta, gdzie w serwisie zostanie on właściwie zamontowany. Jasne oświetlenie xenonowe daje wiele korzyści, nie tylko wizualnych.

Rzeczywiście reflektory z xenonami wyglądają zdecydowanie ciekawej niż zwykłe lampy, jednak wyposażenie w nie swojego samochodu w niektórych przypadkach może okazać się droższe, niż zakup nowszego modelu z takim wyposażeniem. Warto wiedzieć, że tylko instalując wszystkie systemy niezbędne do xenonów można otrzymać homologację. W innych przypadkach jest to niemożliwe.