Waga samochodowa a motoryzacja

W motoryzacji wszystkie pomiary są bardzo potrzebne i pożądane. W końcu wszelkie liczby, takie jak wymiary samochody, ilość koni mechanicznych pod maską, średnica kół, czy ilość poduszek powietrznych jest podawana we wszelkich broszurach reklamowych.

Waga samochodowa jest niezbędna przy transportowa

waga samochodowaWażna jest także waga samochodu. Zazwyczaj nie zwracamy na nią uwagę, a wagi samochodowe traktujemy jako coś zbędnego. W końcu dla przeciętnego użytkownika liczy się moc samochodu, jego spalanie, ilość poduszek powietrznych, miejsc w samochodzie, drzwi, czy jego długość, a nie waga. Czy będzie ważył tonę, trochę więcej lub mniej to nie ma dla nas znaczenia. Po co jest więc waga samochodowa? Głównie przydaje się ona w firmach zajmujących się szeroko pojętnym transportem. Samochody ciężarowe zawsze maja podawaną ładowność. Jak ja sprawdzić? Potrzebne są nam wagi platformowe, na których postawimy towar i go zważymy. Samochód ciężarowy nie może być przeciążony, nie tylko ze względu na jego stabilność w ruchu drogowym i większe prawdopodobieństwo wypadku, szczególnie na zakrętach, ale także na możliwość zarwania się podwozia ciężarówki przy bardzo dużym przeciążaniu. Poza tym, wagi osiowe często są stosowane przez policjantów przy kontrolach, ponieważ to najlepsza metoda szybkiego ważenia pojazdów. Poza tym, waga samochodu ciężarowego jest także ważna przy wjeżdżaniu na mosty. Większość z nich ma przy wjeździe napisane jaka jest nośność mostu, wiaduktu, czy innego przejazdu. Najczęściej jest to od kilku do kilkunastu ton. Zatem wagi najazdowe pozwalają skontrolować, czy taki most jest w stanie udźwignąć taką ciężarówkę.

Lepiej wiedzieć zawczasu ile waży nasz samochód, żeby uniknąć potem wypadków, mandatów, czy innych niespodziewanych wydatków. W końcu koszt wagi samochodowej jest niższy, niż ewentualne kary za przewożenie zbyt ciężkiego ładunku.