Różne rodzaje pojazdów dla dzieci – o wyborze właściwego

Różnorodność pojazdów dla dzieci może przyprawiać o zawrót głowy. Wśród modeli z najróżniejszymi funkcjami, o różnych rozmiarach, kolorach i parametrach technicznych, łatwo się pogubić. Jeździki, rowerki dwu-, trzy- i czterokołowe, hulajnogi, samochodziki na pedały i z silnikiem elektrycznym, a nawet quady. Jak wybrać spośród nich coś, co naprawdę przyda się dziecku i sprawdzi się jako jego pojazd?

  • Pojazd musi być dostosowany do wieku dziecka, jego wagi i zdolności manualnych. Każdy pojazd ma określone wymagania dotyczące wieku i maksymalnego obciążenia, co pomaga określić, czy nadaje się dla malucha, jednak czasem jego zdolności manualne nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte. Kilka tygodni czy miesięcy z reguły wystarcza, aby dziecko „dorosło” do nowej zabawki.
  • Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki do wykorzystania nowego pojazdu. Brak przestrzeni czy nierówny teren sprawiają, że maluch będzie nieszczęśliwy, nie mogąc w pełni nacieszyć się prezentem.
  • Pojazd powinien spełniać marzenia dziecka i być zgodny z jego potrzebami, nie może natomiast spełniać marzeń rodziców. Nie każde dziecko polubi hulajnogę czy quada, nawet jeśli to pierwsze było ulubioną zabawką rodziców, a drugie stanowi niespełnione od lat marzenie.
  • Pojazd powinien być dla dziecka całkowicie bezpieczny. Materiały, z którego go wykonano muszą być trwałe i wysokiej jakości, nie może przy nim być łatwych do uszkodzenia lub wyjęcia małych elementów, powinien też posiadać odpowiednie zabezpieczenie, a w niektórych przypadkach również możliwość dopasowania do wzrostu dziecka.

rowerek czterokołowy rowerek samochodzik jeździk samochodzik