Przygotowanie samochodu do długiej podróży

Długa podróż jest dla naszego samochodu lepsza niż jazda na krótkich odcinkach, jednak w przypadku awarii na dalekich trasach może okazać się, że zostaniemy z przysłowiową ręką w nocniku, bez żadnej pomocy w okolicy. Od czego zacząć przygotowania do długiej podróży, by maksymalnie ustrzec się przed przykrymi niespodziankami, zdenerwowanymi członkami rodziny i zepsutym wyjazdem?

Wszelkie większe usterki należy naprawić przynajmniej na miesiąc przed planowanym terminem wyjazdu. Da to mnóstwo czasu na naprawę jednego problemu oraz poradzenie sobie z ewentualnymi kolejnymi. Kto choć raz oddawał samochód do naprawy, wie, o czym mówię.

Niezbędny będzie również przegląd auta. Góra kilkadziesiąt minut i pomoc fachowców zagwarantują, że samochód będzie dobrze przygotowany. Tłumaczenie niechęci do przeglądu kwestiami finansowymi rozmija się z celem: naprawa w podróży, za dopłatą, aby była „na już” będzie kosztować znacznie więcej pieniędzy i stresu niż przegląd.

Obowiązkowo należy sprawdzić:

  • hamulce
  • zawieszenie
  • amortyzatory
  • opony – stan bieżnika i ciśnienie, które powinno zostać dopasowane do obciążenia samochodu w czasie podróży (obejmuje to również oponę zapasową!)
  • akumulator, pasek, osprzęt silnika
  • poziom płynów: płyn hamulcowy (w tym jego jakość), olej silnikowy, płyn do chłodnicy (jeśli w miejscu docelowym klimat jest odmienny od lokalnego, należy dostosować mieszankę pod tym kątem!)
  • światła (dobrze zabrać ze sobą komplet żarówek)
  • klimatyzacja – filtry, poziom oleju; niezbędne może okazać się czyszczenie

Poza nimi istotne jest przejrzenie apteczki samochodowej, sprawdzenie gaśnicy, upewnienie się, że posiadamy w aucie trójkąt ostrzegawczy, podnośnik, rękawice ochronne czy kamizelkę odblaskową. W przypadku wyjazdu za granicę niezbędne będzie dostosowanie się do obowiązujących w danym kraju norm wyposażenia. Sprawdź również, czy posiadasz potrzebne dokumenty – książkę serwisową, telefon do ubezpieczyciela, nr telefonu do stacji obsługi klienta. Zabierz też zwykłą mapę, która przyda się, jeśli nawigacja przestanie działać.

samochódfolding-map-360382_640