Przyczepki samochodowe i ich zastosowanie

Przewożąc sprzęty o dużych gabarytach często nie mieszczą się one w bagażniku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie przyczepki, z którą można się swobodnie poruszać bez dodatkowych uprawnień. Wystarczy, żeby posiadała sprawne światła oraz była zarejestrowana. Dużym atutem takich przyczep jest fakt, że potrafią zmieścić w sobie naprawdę sporo rzeczy, a ich maksymalne obciążenie wynosi prawie tonę.

Przyczepa o małych rozmiarach

przyczepa jednoosiowaPozwala to zaoszczędzić na wynajmie większego pojazdu dostawczego, wystarczy zainwestować w solidną przyczepkę. Zanim zaczniemy się przyglądać ofertom producentów warto najpierw sobie sprecyzować jakie towary będą przewożone oraz jak często. Poza tym liczy się także jej masa, wpływające na obciążenie pojazdu, a to jest jasno określone w dowodzie rejestracyjnym. Du użytku prywatnego w zupełności wystarczą tańsze przyczepy jednoosiowe, bez systemu hamulców oraz z mniejszym dopuszczalnym obciążeniem. Natomiast na potrzeby firm zdecydowanie lepiej będzie się rozejrzeć za taką posiadającą hamulce najazdowe oraz amortyzatory. Przyczepy znajdują swoje zastosowanie w wielu przypadkach, zarówno podczas przeprowadzek, jak i przewozu nowego sprzętu do swojego domu. Bez względu na ich rolę należy pamiętać, że muszą posiadać one nienaruszoną konstrukcję oraz sprawną homologację.

przyczepa jednoosiowaMyśląc o zakupie przyczepki używanej najpierw trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie posiada powyginanych elementów, nie rdzewieje, a wszystkie światła działają. Jeśli jednak mamy możliwość, by zdecydować się na zakup nowego sprzętu, jest to wręcz wskazane. Solidnie wykonane przyczepy pochodzące od producenta będą spełniały swoją rolę przez lata, poza tym posiadają kilkuletnią gwarancję na uszkodzenia mechaniczne nie wynikające z przeciążenia. Wszystkie elementy są ocynkowane, a główna powierzchnia posiada specjalne zabezpieczenia w postaci sklejki antypoślizgowej. Przed zakupem trzeba jednak sprawdzić, czy masa samochodu i przyczepki nie przekracza 3500kg, ponieważ wtedy trzeba już posiadać inne uprawnienia, niż prawa jazdy kat. B. Samochód z podłączoną przyczepką jednoosiową uznawany jest za zespół pojazdów, kierowce więc obowiązują wszystkie ograniczenia przeznaczone dla samochodów ciężarowych. Poza tym przeciążenie samochodu wagą przyczepki może zakończyć się licznymi usterkami.

Dlatego należy przywiązywać wagę do tego, ile waży przyczepa oraz czy nie przekroczy wagi całkowitej pojazdu. Wielozadaniowość przyczepek, bez względu na ich cenę zachęca do zakupu nowych produktów, które posłużą zdecydowanie dłużej, niż używane egzemplarze.