O czym pamiętać przewożąc towar przyczepką?

Przyczepki samochodowe są coraz częściej wypożyczane nie tylko przez przedsiębiorców, ale także przez osoby prywatne. Do wyboru w wypożyczalniach mamy zarówno standardowe przyczepki towarowe, jak i przyczepy specjalistyczne, na przykład do przewozu łodzi, zwierząt, czy małe lawety. Dzięki temu łatwiej jest dopasować przyczepkę do przewożonego ładunku. Jednak bez względu na to, czy musimy przewieźć worki z cementem, roślinki ogrodowe, meble czy walizki z ubraniami na wakacje, to trzeba zadbać o bezpieczeństwo transportu.

Bardzo ważne sprawne błotniki do przyczepki

błotniki do przyczepkiNa pewno na bezpieczeństwo wpływają elementy samej konstrukcji, takie jak światła LED do przyczepki. Światła samochodowe są zakryte przez przyczepkę, więc to na niej muszą znajdować się światła, szczególnie te hamowania oraz kierunkowskazy. Przydają się także dodatkowe odblaski na bokach. Przy ładunkach wystających poza przyczepkę np. bele drewna, długie druty trzeba zawiesić coś odblaskowego na końcu, by kierowca za nami mógł ocenić lepiej odległość. Na komfort jazdy wpływa także stabilność przyczepki, jej dobre zamontowanie, napompowane koła, mocny hak, czy zwrotność na zakrętach. Oprócz tego ważnym elementem są sprawne plastikowe błotniki do przyczepki. Jednakowoż nawet najlepsza przyczepka na nic się zda, jeśli ładunek nie będzie prawidłowo zapakowany. Trzeba go dopasować do kształtu i wielkości przyczepki, a nawet do trasy, jaka będzie pokonywana.

błotniki do przyczepkiJadąc krótki odcinek trasy po gładkim asfalcie nie musimy aż tak wielkiej uwagi przykładać do zabezpieczenia ładunku, jak jadąc wiele kilometrów po drogach gruntowych, pełnych dziur i wzniesień. Na pewno ważne w przyczepce są odpowiednie zamknięcia konstrukcji, jak również mocowania plandeki lub zadaszenia. Przyczepka musi mieć zamkniętą tylną klapkę, służącą do wyładunku towaru. Jeśli posiada ona opcję wywrotki to musi być ona ,,zamknięta”, bo w przypadku natrafienia na dziurę w drodze góra przyczepki mogłaby podskoczyć, a towar by z niej wypadł. Plandeka mocowana jest specjalnymi sznurkami, przetykanymi przez metalowe obręcze przy krawędziach. Dzięki temu trzyma się ona mocno i nie podwiewa się. Przy dużych i ciężkich ładunkach, jak również przy takich, które mogą się przesuwać np. krzesła na kółkach przydatne są pasy transportowe.

Są to grube, mocne pasy, którymi opasany jest towar, a jego końce zakończone hakami mocowane są do zaczepów znajdujących się przy podłodze przyczepki lub przy krawędzi ścianki. Można także stosować własne zapory, na przykład położyć coś ciężkiego przy towarze. Jeśli przyczepka nie ma zadaszenia, a ładunek może się uszkodzić to można zastosować folię malarską lub folię stretch do jego ochrony.