Na czym polega zwiększenie mocy silnika?

Gdy kupujemy samochód, zwracamy uwagę na każdy szczegół. Interesuje nas nie tylko jego wygląd, ale też osiągi. Te najczęściej są na tyle zrównoważone, by zużycie paliwa było na optymalnym poziomie. Z czasem jednak przestają nam wystarczać. Decydujemy się więc podnieść moc silnika.

Zwiększanie mocy silnika w warsztacie

zwiększanie mocy silników	W jaki sposób to zrobić i na czym polega chiptuning? W teorii zwiększenie mocy silnika zarezerwowane jest wyłącznie dla aut sportowych, w praktyce jednak tego rodzaju zabieg można zastosować również w miejskich pojazdach. I zwolennicy tego typu rozwiązań bardzo je sobie chwalą. Samochód nie tylko może rozwinąć większe prędkości, ale też szybciej podejmuje pracę, staje się bardziej dynamiczny, co jest ważne w czasie poruszania się po mieście. W każdym jednak przypadku należy pamiętać, by zwiększanie mocy silnika wykonywać w warsztacie, które ma nie tylko solidne zaplecze techniczne oraz zatrudnia doświadczonych pracowników. Dlaczego to tak istotne? Nie zapominajmy, że chodzi o ingerencję w parametry techniczne samochodu, są to więc niezwykle ważne kwestie. Przed dokonaniem jakiejkolwiek modyfikacji potrzebne jest również sprawdzenie stanu silnika, w czym pomaga wykonanie pomiaru diagnostycznego na hamowni (badanie powtarza się też po wprowadzeniu modyfikacji). Gdy jednak już znajdziemy odpowiedniego fachowca, trzeba dokonać wyboru sposobu zwiększenia mocy naszego pojazdu. W Polsce najchętniej stosuje się tzw. chiptuning, a więc zmianę oprogramowania sterowników.

zwiększanie mocy silników	Modyfikacje parametrów w tym przypadku wcale nie są duże, są natomiast odczuwalne dla użytkownika podczas jazdy. Daje się je zauważyć zwłaszcza, jeśli poruszamy się autem ciężkim, rodzinnym. Samochód po takim zabiegu stanie się bardziej zrywny, co może okazać się przydatne, np. podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Jazda przez to stanie się bezpieczniejsza i bardziej płynna. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy chiptuning jest legalny. Okazuje się, że tak, bo polskie prawo nie zabrania dokonywania modyfikacji silnika, układu napędowego czy układu paliowego w samochodach prywatnych. A więc nasze auto po zwiększeniu mocy może swobodnie poruszać się po drogach. Zabieg ten nie stanowi też podstawy do otrzymania negatywnego wyniku podczas przeglądu technicznego. Mogłoby się wydawać, że na chiptuning decydują się osoby młode, chcące jeździć szybko i dynamicznie.

Nic bardziej mylnego. Tego rodzaju modyfikacje wykonują zwłaszcza osoby ceniące sobie płynną jazdę, często siadające przed kierownicą i podróżujące po zakorkowanym mieście. W każdej sytuacji jednak trzeba pamiętać, by oddać swój pojazd w ręce fachowców.