Krótko o fotelikach samochodowych

Przepisy dotyczące przewozu dzieci w aucie wymagają, aby maluchy do trzeciego roku życia podróżowały w odpowiednim foteliku, a do dwunastego roku życia lub do osiągnięcia wzrostu 150 cm podróżowały w foteliku lub na odpowiedniej podstawce podwyższającej.

Wymogi dotyczące fotelików i podstawek pojawiły się, ponieważ dzieci są za małe na standardowe pasy bezpieczeństwa, które w przypadku gwałtownego hamowania mogłyby zrobić im krzywdę, ponieważ przebiegają w nieodpowiednim miejscu. Do tego dzieci, również ze względów bezpieczeństwa, nie wolno przewozić na rękach ani na kolanach. Stąd konieczność stosowania odpowiednich fotelików.

Foteliki występują w wersjach przeznaczonych dla różnych grup wiekowych i/lub wagi dzieci, dzięki czemu co kilka lat wystarczy wymienić fotelik na odpowiedni dla dziecka. Foteliki pozwalają nie tylko na odpowiednie zapięcie pasów bezpieczeństwa (foteliki posiadają również własne pasy, standardowe trzymają w miejscu siedzisko), ale stanowią także dobrą osłonę dla dziecka w razie wypadku i znacznie zwiększają jego szansę na przeżycie.
Podstawki przeznaczone są dla dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia. Posiadają oparcie na ręce, ale są pozbawione oparcia. Ich zadaniem jest takie „podniesienie” dziecka, które umożliwi właściwe poprowadzenie pasa bezpieczeństwa, tzn. przez miednicę, nie przez brzuch.

Wykorzystując fotelik należy pilnować, czy wciąż jest odpowiedni dla dziecka. Fotelik za ciasny, ze zbyt krótkimi szelkami jest za mały i należy go wymienić na większy. Należy również pilnować dat, ponieważ fotelików dla najmniejszych dzieci (do 18 kg) nie powinny być używane przez więcej niż pięć lat od daty produkcji – materiały, z których je wykonano, po tym czasie się zużywają. Foteliki dla starszych dzieci posiadają dłuższy okres eksploatacji.

fotelik dziecięcyfotelik dziecięcy