Klimatyzacja samochodowa – jak o nią dbać?

Klimatyzacja samochodowa to obecnie coś, co znajduje się w jego standardowym wyposażeniu. Nikt już by chyba nie chciał jeździć autem bez niej, nawet jeśli wiązałoby się to z dodatkowymi wydatkami. Klimatyzacja sprawia, że nawet kiedy na oknem żar leje się z nieba, a słońce świeci mocno, to my możemy podróżować w sposób bardzo komfortowy, w samochodzie w którym panuje przyjemnie chłodne powietrze.

Wydajna klimatyzacja dzięki czyszczeniu ultradźwiękowym

Klimatyzacja samochodowa Jednak żeby klimatyzacja działała sprawnie i oferowała nam pożądany chłód, to należy o nią dbać. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że klimatyzacja powinna być używana przez cały rok, nie tylko w okresie upałów. Nawet w zimie należy od czasu do czasu włączyć klimatyzację, dzięki czemu nie będą zalegać tam roztocza, kurz, czy nie będą rozwijały się grzyby i bakterie. Jeśli wydajna klimatyzacja samochodowa w Lublinie nie będzie działać, płyn chłodzący będzie stał, to będzie to idealna pożywka dla bakterii. Poprzez włączenie jej nastąpi ruch w instalacji i unikniemy takich konsekwencji. Klimatyzacja powinna także być regularnie czyszczona i nabijana (napełniana). Powinno to się odbywać w fachowym serwisie samochodowym.

Klimatyzacja samochodowa Czyszczenie odbywa się metoda ultradźwiękową lub ozonową. Obie wersje są bezpieczne nawet dla alergików, a skutecznie usuwają wszelkie grzyby, pyłki, kurz, czy inne zanieczyszczenia jakie dostały się do klimatyzacji. Metoda ozonowa jest tańsza, jednak przy metodzie ultradźwiękowej pozbywamy się także nieprzyjemnych zapachów. Klimatyzację należy także napełniać płynem (czynnikiem) chłodzącym. Im mniej płynu tym klimatyzacja będzie gorzej działała (chłodziła). Klimatyzacja to jednak złożona instalacja. Czasem samo czyszczenie klimatyzacji niewiele daje. Wtedy być może należy wymienić filtr powietrza. Jest to bardzo tania rzecz. Filtr kosztuje już od kilkudziesięciu złotych, a jego wymiana to także sprawa groszowa. A efekty jego wymiany będą od razu odczuwalne. Dzięki niemu nie tylko klimatyzacja będzie lepiej chłodziła, ale także powietrze w samochodzie będzie świeższe, czystsze i przyjemniejsze. Używając klimatyzacje warto zadbać także o jej wywietrzniki.

Tam osadza się wiele kurzu i brudu, więc warto usunąć go przy pomocy ściereczki, czy szczotki, która dotrze do zakamarków klimatyzacji. Jeśli będziemy dbali o naszą klimatyzację to nawet w największy upał w naszym samochodzie może być chłodno jak w lodówce. Możliwość szybkiej regulacji temperatury sprawia, że podróż będzie przyjemniejsza i bardziej komfortowa, nam nie będzie ani zbyt chłodno, ani zbyt gorąco.