Kiedy należy wymienić opony?

Opony, jak każdy element samochodu, zużywają się z czasem. Są także sytuacje nagłe, gdy bezwzględnie należy wymienić je na nowe, ponieważ ich dalsze użytkowanie zagraża bezpieczeństwu i życiu kierowcy i pasażerów. Kiedy należy je wymienić?

samochód

Gdy zużycie bieżnika osiągnie poziom dozwolony przepisami, czyli 1,6 mm. Opona o takim zużyciu ma słabą przyczepność i nie odprowadza dobrze wody – łatwo więc o poślizg, szczególnie przy szybszej jeździe. Dla porównania nowe opony mają głębokość bieżnika 8-9 mm.

  • Gdy opona jest przebita. Wulkanizator może naprawić niewielkie uszkodzenia, ale są takie, które całkowicie dyskwalifikują oponę. Są to większe dziury oraz takie położone bardzo blisko siebie. Należy pamiętać, że opona może być naprawiana ograniczoną liczbę razy.
  • Gdy opona posiada wyraźne zmiany świadczące o wieku i zużyciu. Nie jest to tylko zużycie bieżnika, ale także ślady starzeniowe, z perforacjami, pęknięciami i deformacjami, a także gdy opona jest sparciała. Jeśli opona ma powyżej pięciu lat należy regularnie dokonywać jej przeglądu (1-2 razy do roku), a opony dziesięcioletnie muszą zostać wymienione bez względu na swój stan techniczny.
  • Gdy posiadają ślady nieregularnego zużycia. Takie opony nie zapewniają pojazdowi właściwej przyczepności i reagują nieprzewidywalnie na różne nawierzchnie.
  • Gdy opony zostały niewłaściwie dobrane do pojazdu. Opony należy wymieniać parami (przednie-tylne) lub wszystkie na raz. Nie można posiadać opon o różnym wzorze bieżnika, ani opon o różnym stopniu zużycia na tej samej osi.

opona opona