Jaki olej silnikowy wybrać?

Każdy posiadacz auta wie, że dobry stan samochodu zależy nie tylko od regularnych przeglądów, ale również od stosowanych preparatów. Właśnie dlatego jedną z najważniejszych kwestii przy pielęgnowaniu swojego samochodu jest wybór oleju silnikowego. Po czym zatem poznać dobry olej silnikowy? Silnik to jeden z najbardziej trwałych zespołów samochodu. Zużywa się szczególnie mocno w momentach, gdy jest rozgrzany, a kierowca pokonuje już kolejną setkę kilometrów.

Dobór oleju silnikowego

dobry olej silnikowyOlej silnikowy, który znajduje się w silniku, najlepiej sprawdza się właśnie w takich, ciepłych warunkach. Jest jednak kilka czynników, które wpływają na to, czy dany olej jest dobry. Warto zatem przy wyborze oleju silnikowego kierować się kilkoma parametrami. Jednym z nich jest gęstość oleju. Dobry olej silnikowy zmienia swoje właściwości w zależności od panującej temperatury. Jeśli zatem silnik osiąga wysoką temperaturę – olej jest bardziej rzadki, a gdy jest zimny – olej gęstnieje. Jednak nie każdy olej reaguje w ten sposób. W sklepach dostępne są oleje o różnym stopniu lepkości. Oznaczane są jako 5W-40, 10W-40 czy też 5W-30. Niektóre silniki wymagają zastosowania oleju bardziej rzadkiego, podczas gdy inne będą pracować lepiej z olejem gęstym. Jednak jednym z bardziej uniwersalnych olejów, który sprawdzi się w większości silników jest 5W-40.

dobry olej silnikowyAktualnie najbardziej rekomendowane przez znanych producentów oleje mają związek z przebiegiem auta. Instrukcja każdego auta powinna zawierać informacje na temat tego po jakim przebiegu powinno wymienić się olej silnikowy oraz jego ogólną specyfikację. Często wspominana jest także ilość oleju, jaka niezbędna jest do wymiany. Niektórzy producenci szczegółowo podają informacje jakiego modelu auta się do tyczy, a inni podają tylko ogólną specyfikację. Dodatkowym ułatwieniem w poszukiwaniu dobrego oleju silnikowego jest właśnie znajomość specyfikacji naszego auta. Ponadto, sklepy w których można zakupić olej silnikowy, często oferują swoje porady. Po podaniu wszystkich informacji na temat auta, fachowcy są w stanie udzielić niezbędnych informacji na temat ile oleju dana osoba potrzebuje oraz jaka ma być jego specyfikacja.

Aktualnie różne sklepy oferują oleje silnikowe o odmiennych oznaczeniach, w innych rozmiarach z różnych firm. Osoby, które nie znają się na olejach często wybierają najtańsze opcje lub takie produkty, które wydają im się dobre, bo znajomi takich używają. Warto jednak skorzystać z pomocy fachowców i mieć pewność, że olej jest dostosowany do naszego modelu auta.