Jak jeździć ekologicznie? Poradnik cz. 2

Dziś kolejny zestaw porad dotyczących jazdy ekologicznej.

7. Przewiduj zachowania na drodze. Płynna jazda, bez gwałtownych zmian, pochłania mniej paliwa, jest bezpieczniejsza i w znacznie mniejszym stopniu przyczynia się do korków. Przy zwalnianiu można hamować silnikiem. Płynna jazda dobrze wpływa na trwałość silnika, hamulców i opon.

8. Nie czekaj z ruszeniem aż silnik się rozgrzeje. Zmarnujesz czas, a silnik i tak zużywa paliwo. Lepiej ruszyć od razu i jechać płynnie.

9. Usuń z samochodu zbędne elementy, zwiększające opór powietrza. Bagażnik na dachu jest przydatny, kiedy zabierasz rowery na działkę, ale nie potrzebujesz go przez cały rok.

10. Usuń z samochodu zbędne, obciążające go przedmioty. Większy ciężar to większe zużycie paliwa. Wypakowuj zawsze zakupy i torby po podróży, nie woź zbędnych narzędzi i innych rzeczy, np. makulatury, którą zapomniałeś wyrzucić, a jeśli chcesz mieć zapas napoju pod ręką, wystarczy jedna butelka.

11. Pilnuj odpowiedniego ciśnienia w oponach. Wiedziałeś, że za niskie ciśnienie zwiększa zużycie opony nawet o 45%, zużycie paliwa o 5% i znacznie przyczynia się do wypadków na drogach – nawet do 40% kolizji.

12. Wyłączaj silnik w czasie krótkich postojów. Z ich powodu tracisz znaczne ilości paliwa. Nie musisz obawiać się o szybsze zużycie zapłonu, jeśli będziesz częściej wyłączać silnik – jest przystosowany do kilkudziesięciu tysięcy włączeń.

13. Jeśli możesz, unikaj skrętu w lewo. Skręt w lewo oznacza stanie na skrzyżowaniu i oczekiwanie, aż przejadą inne samochody, co zwiększa zużycie paliwa. Jest też mniej korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ zwiększa szanse na kolizję.