Czy warto wykonywać przeglądy okresowe?

Przeglądy okresowe nie są obowiązkowe – to określona przez producenta częstotliwość wymiany płynów i części oraz testowania sprawności różnych układów. Czasem o ich częstotliwości decyduje komputer pokładowy, który na podstawie dotychczasowej eksploatacji określa, kiedy niezbędna będzie wizyta w serwisie. Wbrew obawom niektórych kierowców celem komputera nie jest wysyłanie na serwis jak najczęściej a wtedy, gdy będzie to konieczne.

Podstawowy przegląd oznacza wymianę oleju silnikowego i filtra oleju. Dodatkowo serwis może obejmować wymianę: innych płynów (chłodniczego, hamulcowego), świec, rozrządu i filtrów powietrza; sprawdzenie: zawieszenia i różnych układów (wydechowego, hamulcowego, kierowniczego) oraz sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Regularne dokonywanie przeglądów nie tylko zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania samochodu, ale też pozwala w porę pozbyć się drobnych i usterek, zanim przerodzą się w poważne problemy. Regularne przeglądy mogą znacznie wydłużyć okres gwarancji producenta, więc choćby z tego powodu warto się nimi zainteresować.

serwis samochodowy