Czy warto mieć apteczkę samochodową?

Polskie prawo nakłada na kierowców biorących udział w wypadkach drogowych, jednocześnie to samo prawo od kilku lat nie wymaga obowiązkowego posiadania apteczki samochodowej, co dość efektywnie przeczy idei niesienia pomocy.

Apteczka z minimalnym wyposażeniem kosztuje około 10 zł, a jej zawartość jest naprawdę uboga – pomoże jedynie w przypadku drobnego zranienia. Solidniejsze apteczki w cenie 30-40 zł posiadają wyposażenie, które naprawdę może pomóc w razie wypadku, w tym nożyce do rozcinania ubrań, chustę na temblak, ustnik do sztucznego oddychania i koc ratunkowy. Dostępne są również droższe, zawierające więcej różnorodnych materiałów opatrunkowych.

Na dłuższe wypady do apteczki warto dodać podstawowe leki i maści przeciwbólowe, na oparzenia, obrzęki, świąd czy zatrucie pokarmowe, a także środki do dezynfekcji – nie wiadomo, kiedy się przydadzą.

Na co dzień raczej nikt z nas nie myśli wiele o możliwości wypadku, a tym bardziej udzielania pomocy jego ofiarom. Nie znaczy to jednak, że nie należy być na to przygotowanym, ponieważ zawartość apteczki samochodowej może uratować życie – nasze lub cudze. Nawet jeśli sami nie będziemy potrafili zapewnić odpowiedniej pomocy, to już samo użycie opaski uciskowej powyżej rany wystarczy wystarczy by kogoś uratować. W skrajnych przypadkach nasza apteczka posłuży komuś innemu, kto będzie wiedział, jak się nią posłużyć.
Potraktujmy apteczkę nie tylko jako inwestycję w bezpieczeństwo i zdrowie cudze, ale przede wszystkim własne.

apteczka samochodowaapteczka samochodowa