Częstotliwość wymiany płynów w samochodzie – kiedy należy się nimi zająć?

Samochód w swoim krwiobiegu posiada kilka różnych płynów, od których zależy jego sprawne funkcjonowanie. Ich zużycie lub brak szybko zaowocują awarią, a ta może wymagać poważnych napraw, dlatego należy pilnować okresowej wymiany i uzupełniania płynów w aucie.

  1. Olej silnikowy. Producenci jako typowy przebieg, po którym należy go wymienić, podają dystans 12-15 tys. km lub corocznie. Jeśli jednak samochód wykorzystywany jest do jazdy po mieście, dystans ten należy skrócić o ok. 3 tys. km. Należy go sprawdzać 1-2 razy do roku.
  2. Płyn hamulcowy. Zwykle zaleca się jego wymianę co 2 lata, a kontrolę co pół. Jeśli zawiera powyżej 2-3% wody, bezwzględnie kwalifikuje się do wymiany.
  3. Płyn chłodniczy. Wymiana co 2-4 lata, ponieważ różnego rodzaju dodatki do płynu mają określony czas działania. Należy kontrolować jego skład, jeśli byliśmy zmuszeni dolać wody (destylowanej, nigdy kranówki), ponieważ zawartość glikolu nie może spaść poniżej 30%. Nie wolno mieszać ze sobą różnych płynów, ponieważ ze względu na odmienny skład mogą wzajemnie znosić swoje działanie.
  4. Płyn wspomagania. Producenci nie podają częstotliwości wymiany, jednak należy okresowo kontrolować jego poziom i uzupełniać w razie potrzeby. Przyjmuje się, że należy go wymieniać co każde 60 tys. km.
  5. Olej do skrzyni biegów. Wymiana zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli częstotliwość nie jest podana, poziom należy kontrolować okresowo, a olej wymieniać nie rzadziej niż co 5 lat. Jeśli nie ma możliwości dolania identycznego oleju jak ten używany, należy go wymienić.
  6. Olej do automatu. Wymiana różna w różnych modelach i u różnych producentów, dlatego należy trzymać się podanych przez nich zaleceń.
  7. Płyn do spryskiwaczy. Wymiana na odpowiedni płyn do pory roku, uzupełnianie w miarę potrzeb.

cylindry silnika